ForumTURK Teknoloji Ve Bilgi Forum - CZ COMBO - Korootkit - Koxp 1527-1528
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ForumTURK Teknoloji Ve Bilgi Forum - CZ COMBO - Korootkit - Koxp 1527-1528

ForumTURK Teknoloji Ve Bilgi Forum Cz Combo , Korootkit Cz Combo 1527 KingKoxp 1527 Download King ,Koxp Aktif Sürüm King ,Koxp 1527, King Koxp 1528 , Tek Tik 1527 ,Koxp Charlar , Knight Online Resimleri , Knight Online Koxp,Dupe,Koxp,Download,Flim İndir

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

KAHRAMAN BENİM

YazarMesaj
ByZazaM
SiTe SaHiBi
SiTe SaHiBi
ByZazaM

KAHRAMAN BENİM Empty
MesajKonu: KAHRAMAN BENİM   KAHRAMAN BENİM I_icon_minitimePaz Nis. 20, 2008 4:14 am

Şişkolar ve Sıskalar hakkında...
Bu hafta kahramanlar güruhuyla selamlıyorum sizi. Bahsedeceğim karakterlerin hepsi benim gözümde aynı değere sahip. Şişkolar da başımın tacı, Sıskalar da. Ne var ki bu iki grup ezelden beri birbirine düşman. Ama işin sonu tatlıya bağlanıyor. İşte Şişkolar ve Sıskalar hakkında her şey.
Sıskalar, Kemikistan'da yaşayan bir halk. Adlarından anlaşıldığı üzere zayıflar. Hatta kelimenin tam anlamıyla bir deri bir kemik diyebiliriz onları için. Daracık uzun evlerde yaşıyorlar. Sıskalarla dolu olan Kemikistan'da bir tane bile şişman insanla karşılamazsınız. Farklı bir yer Kemikistan. Başkenti Kemikkent. Sıskalar da ülkeleri kadar ilginç insanlar. Onlar için en önemli şey zaman. Öyle ki birbirleriyle buluşacaklarında saati dakikayı hatta saniyeyi bile kararlaştırıyorlar. Sonra, Zayıflama Bakanlıkları var. Zayıflama Bakanı'nın ismi Boştabak. Sıskalar, günde iki öğün yemek (her sabah ve her akşam saat sekizde) yiyorlar. Azıcık yedikleri yetmiyormuş gibi, bir de ayakta yiyorlar. "İnsan yaşamak için yemeli, yemek için yaşamamalı" düsturunu benimsemişler. Onlara göre rahatlık bir tembellik belirtisi. Çalışmayı hastalık derecesinde seviyorlar. Yalnız Sıskalar, sinirli ve biraz da kıskançlar.
Şişkolarsa Göbekistan'ta yaşayan bir halk. Geniş, yuvarlak ve topa benzeyen evlerde yaşıyorlar. Şişkolarla dolu olan ülkede tek bir zayıf insan göremezsiniz. Ülkenin başkenti Göbekyurt. Göbekistan'da gezerken duvarlarda sık sık şöyle afişlerle karşılaşabilirsiniz: 'Hoşhoş Çilek Suları, Tombalak Gazozları, Ballıreçel Pastaları'. Efendime söyliyeyim, sokak köşelerindeki makinelerin düğmelerine basınca çeşit çeşit içecekler akmaya başlıyor. Anlaşıldığı üzere istediği kadar yiyebiliyor Şişkolar. İsterlerse Toptop çorbası içiyor, isterlerse Şenkuzu pirzolası ya da Boldolma yiyorlar. Şişkolar üzüntü nedir bilmeyen insanlar. Güleryüzlüler ve her daim şen kahkaları yükseliyor sokaklarda. Her saat başında yemek yiyorlar ve yemekten sonra on beş dakika mutlaka şekerleme yapıyorlar. Kral Tostombul, Prens Şişgöbek ve diğer Göbekistan sakinleri mutluluk içinde yaşayıp gidiyor anlayacağınız.
Nevi şahsına münhasır Şişkolar ve Sıskaların bir sorunu var. İki ülke arasında kalan bir adayı bir türlü sahiplenemiyorlar. Şişkolar adaya Şişka Adası derken, Sıskalar adayı Sısko Adası diye adlandırmakta ısrar ediyor. Şişkonun 'şiş'imi yoksa Sıskanın 'sıs'ı mı önce gelecek... Bu inatlaşma birbirini benimsemeyen Şişkolar ve Sıskaları savaşa sürüklüyor.
Ünlü Fransız yazar André Maurois, çocuk edebiyatında kült olan bu kitabıyla savaşın gülünçlüğüne dikkat çekiyor. Kitabın sonunda savaşla bir şey elde edemeyen iki halk, barışı sağlayarak bir arada yaşamayı öğreniyor. Yazarın dikkat çektiği bir diğer konu da kendimizden farklı olana göstermemiz gereken hoşgörü. Maurois, Şişkolarla Sıskalar'ı aslında birçok gönderme barındırıyor içinde.
Yazarın yarattığı karakterleri ve iki ülkeyi kapitalizm ile karşılaştırın, bakın ne göndermeler bulacaksınız.

# Şişkolarla Sıskalar
André Maurois, Çeviren ve uyarlayan: Ülkü Tamer, Can Çocuk, 5. Basım 2008, 110 sayfa.
http://forumturk.findtalk.biz

KAHRAMAN BENİM
1 sayfadaki 1 sayfası